ΑΕΚ: Είπε αντίο στην Ευρώπη με οδυνηρό αποκλεισμό

Αποκλεισμό με βαριά ήττα γνώρισε η ΑΕΚ από την Πακς με 0-2 και συνολικό σκορ 0-5 και έτσι αποχαιρέτησε το Κόνφερενς Λιγκ και την Ευρώπη. Πλέον οι Λαρνακείς καλούνται να σηκώσουν κεφάλι και να διορθώσουν τις όποιες αδυναμίες εμφανίστηκαν σε αυτούς τους δύο αγώνες και να παρουσιαστούν ετοιμοπόλεμοι ενόψει της πρεμιέρας του πρωταθλήματος.

Με το βαρύ 3-0 του πρώτου αγώνα να μοιάζει με βουνό να υπερβεί για την ΑΕΚ, χρειαζόταν μια τέλεια εμφάνιση και υπερπροσπάθεια από τους ποδοσφαιριστές του Χουάν Φεράντο να πετύχουν το θαύμα και να διεκδικήσουν τις πιθανότητες τους για πρόκριση. Αυτό σε κανένα βαθμό δεν επιτεύχθηκε καθώς η Πάκς εκμεταλλέυτηκε εκ νέου τις δικές της ευκαιρίες και ταυτόχρονα τις αδυναμίες της ΑΕΚ στην άμυνα.

Η ΑΕΚ φάνηκε να μπαίνει ορεξάτη και με διάθεση να πιέσει με τους Γκάμα, Ντίμερς και Καμπρέρα. Το καλό διάστημα των γηπεδούχων κράτησε μέχρι και το 19ο λεπτό εκεί όπου η Πακς άνοιξε το σκορ με έξυπνη εκτέλεση φάουλ του Χάραστι. Στη συνέχεια οι παίκτες του Χουάν Φεράντο έδειχναν επηρεασμένοι από το γκολ που δέχθηκαν και δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν.

Πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος η Πάκς βρήκε και δεύτερο γκολ στο 42′ όταν ο Τοθ βγήκε μόνος στην πλάτη της άμυνας και πλάσαρε εύκολα τον Αλομέροβιτς παρά την προσπάθεια του Εκπολό.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε με την ΑΕΚ να προσπαθεί να δημιουργήσει τις όποιες προϋποθέσεις για γκολ από τις στημένες εκτελέσεις. Η πιο αξιόλογη στιγμή έφθασε στο 52ο λεπτό όταν ο Γκάμα από πλάγια θέση με ένα φαλτσαριστό πλασέ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Το 2-0 διατηρήθηκε μέχρι τέλους χωρίς να αλλάξει κάτι και η ευρωπαϊκή πορεία της ΑΕΚ τελείωσε άδοξα.

H TAYTOTHTA TOY AΓΩΝΑ

ΑΕΚ (Χουάν Φεράντο): (Αλομέροβιτς, Σάντζιεζ (Μιλίτσεβιτς 45′), Γκόντσγουιλ,Ρομπέρζ,Γκαρσία, Ροντέν(Ναούμ 58′), Σουάρεθ, Φαράζ (Σάντος 67′), Ντίμερς, Γκάμα (Δημητρίου 77′), Καμπρέρα (Σολ 58′)

Πακς (Γκιόργκι Μπόγκναρ):(Σάμπανος, Όσβαθ (Κόβατς 81′),Ότβος, Βας, Λέντσερ, Σαμπό, Βέτσεϊ , Παπ (Μπαλόχ 74′) ,Βίντεκερ (Σίλιε 81′), Χάραστι (Σαμπό 59′), Τοθ (Μπόντε 59′).

Έναρξη αγώνα

– 4′ Η ΑΕΚ μπήκε με διάθεση στο παιχνίδι, κέρδισε δύο κόρνερ τα οποία πέρασαν ανεκμετάλλευτα

– 7′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ με τον Γκάμα από αριστερά ο οποίος με πλασέ στέλνει την μπάλα άουτ

– 13′ Πρώτη τελική προσπάθεια για τους φιλοξενούμενους με τον Τοθ και τον Αλομέροβιτς να μπλοκάρει.

– 14′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ από δεξιά με τον Καμπρέρα έπειτα από ωραία πασα του Φαράζ, το τελείωμα του πρώτου όμως είναι εύκολη λεία για τον Σάμπανος.

-16′ Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την Πάκς και πάλι με τον Τοθ έπειτα από σουτ στο ύψος στου πέναλτι να περνάει πάνω από τα δοκάρια.

-19′  Γκολ 0-1 Για την Πακς με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χάραστι από πλάγια αριστερά και η υπόθεση πρόκριση φαίνεται απίθανο σενάριο για την ΑΕΚ.

– 28′ Δείχνει ανήμπορη να αντιδράσει η ΑΕΚ μετά το γκολ που δέχθηκε, κρατά την μπάλα χωρίς όμως να μπορεί να δημιουργήσει

-33′ Σέντρα του Σαμπό από αριστερά πιάνει την κεφαλιά ο Χάραστι όμως η μπάλα περνάει πάνω από τα δοκάρια

-35′ Κίτρινη κάρτα στον Γκαρσία για διαμαρτυρίες για πέναλτι πάνω στον Καμπρέρα, τίποτα λέει ο Ελβετός ρεφ.

-37′ Φάουλ και κίτρινη κάρτα στον Όσβαθ για κράτημα στον Γκαρσία.

-40′ Κόρνερ του Γκάμα πιάνει την κεφαλιά ο Καμπρέρα κοντράρει σε αντίπαλο και μπλοκάρει σταθερά ο Σάμπανος.

-42′ Γκολ 0-2 Για την Πάκς με τον Παπ ο οποίος έφυγε μόνος στη πλάτη της άμυνας, πλάσαρε εύστοχα τον Αλομέροβιτς για να δώσει προβάδισμα δύο τερμάτων στην ουγγρική ομάδα.

45′ Εντυπωσιακή απόκρουση του Σάμπανος σε κεφαλιά του Καμπρέρα.

-45′ Τέσσερα τα επιπλέον λεπτά καθυστερήσεων.

– 45+4΄ Τέλος ημιχρόνου.

– 45′ Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου.

– 45′ Αλλαγή για την ΑΕΚ έξω ο Σάντζιεζ και μέσα ο Μιλίτσεβιτς.

– 49′ Εκτέλεση φάουλ του Ντίμερς από δεξιά, η κεφαλιά του Μιλίτσεβιτς άουτ.

-52′ Δοκάρι για την ΑΕΚ μετά από φαλτσαριστό σουτ του Γκάμα.

– 58′ Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ  μέσα Ναούμ και Σολ και έξω Ροντέν και Καμπρέρα.

-59′ Διπλή αλλαγή και για την Πάκς έξω οι Τοθ και Χάραστι  και μέσα οι Σαμπό και Μπόντε.

-67′ Αλλαγή για την ΑΕΚ έξω ο Φαράζ και μέσα ο Σάντος.

-73′ Φάουλ και κίτρινη κάρτα στον Βασ για φάουλ στον Ναούμ.

– 74′ Αλλαγή για την Πάκς έξω ο Παπ, και μέσα ο Μπαλόχ.

-75′ Εκτέλεση φάουλ του Ντίμερς πολύ άστοχη.

– 77′ Αλλαγή για την ΑΕΚ έξω ο Γκαμα  και μέσα ο Δημητρίου.

– 81′ Διπλή αλλαγή για την Πάκσι έξω οι Όσβαθ και Βίντεκερ και μέσα οι Κόβατς και Σίλιε

– 83′ Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ η μπάλα φτάνει στον Ρομπέρζ και αυτός πιάνει το σουτ και η μπάλα περνάει άουτ

-90′ τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων