Ανόρθωση – Νέα Σαλαμίνα 3-1: Ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε! (vid)

Ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε. Χάρις σε ένα σούπερ δεκαπεντάλεπτο στο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο σκόραρε τρεις φορές, η Ανόρθωση επέστρεψε με άνεση στα τρίποντα, επικρατώντας εντός έδρας με 3-1 της Νέας Σαλαμίνας, για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Οι κυανόλευκοι ήταν σχεδόν απόλυτα εύστοχοι στο πρώτο ημίχρονο (τρία γκολ σε τέσσερις τελικές), εξαργυρώνοντας την υπεροχή τους και βάζοντας γερές βάσεις για τους τρεις βαθμούς της νίκες με σκόρερ τους Χρυσόπουλο (24′), Κονσεϊσάο (36′) και Αρτυματά (38′). Στην επανάληψη διαχειρίστηκαν το υπέρ τους προβάδισμα, με τους ερυθρόλευκους απλά να μειώνουν στο 76′ με τον Φράγκο.

Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη για την Ανόρθωση στο φετινό πρωτάθλημα, που την ανεβάζει στους οκτώ βαθμούς και την 8η θέση (μαζί με Ομόνοια Αραδίππου και Καρμιώτισσα). Στα αξιοσημείωτα για τους γηπεδούχους και το ντεμπούτο του Κριχόβιακ, που πέρασε ως αλλαγή στο 59′ αντί του Σ. Χαραλάμπους.

Στον αντίποδα, η Νέα Σαλαμίνα δέχτηκε τέταρτη διαδοχική ήττα και πέμπτη συνολικά στο πρωτάθλημα, παραμένοντας στην προτελευταία θέση με μόλις τρεις βαθμούς. Η απογοητευτική εμφάνιση των ερυθρολεύκων στο πρώτο ημίχρονο έφερε και την αντίδραση των οργανωμένων οπαδών τους, οι οποίο μέσω ανακοίνωσης που εξέδωσαν ζητούν την απόλυση του Χριστόδουλου Χριστοδούλου.

Για την 7η αγωνιστική, η Ανόρθωση φιλοξενείται από την ΑΕΚ (20/10), ενώ η Νέα Σαλαμίνα υποδέχεται την ΑΕΛ (21/10).

Το ματς

Μετά από ένα ισορροπημένο ξεκίνημα, η Ανόρθωση σταδιακά ανέβασε ρυθμό και πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Οι κυανόλευκοι ανέβηκαν μέτρα στο γήπεδο και αφού προειοδοποίησαν στο 12’ με τον Ίλιεφ, ευτύχησαν να πάρουν προβάδισμα στο σκορ με τον Χρυσόπουλο στο 24’, στη δεύτερη τελική τους προσπάθεια. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Κίκο, ο Λόπες με κεφαλιά-πάσα βρήκε τον νεαρό Ελλαδίτη, ο οποίος με σκόραρε. Αν και αρχικά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ, εν τέλει μέτρησε κανονικά μετά από έλεγχο του VAR.

Ακολούθησε ένα διάστημα που οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο. Η Νέα Σαλαμίνα έδειχνε επηρεασμένη από το γκολ που δέχτηκε και πριν προλάβει να συνέλθει, στο 36’ είδε την μπάλα να καταλήγει για δεύτερη φορά στα δίχτυα του Μελίσσα. Η σέντρα-σουτ του Κονσεϊσάο από αριστερά πέρα από όλους, χωρίς κανείς να την ακουμπήσει, ξεγελώντας τον τερματοφύλακα των φιλοξενουμένων. Δύο λεπτά αργότερα (38’) ο Πορτογάλος πιστώθηκε και ασίστ, στρώνοντας την μπάλα στον Αρτυματά, που με εκτός περιοχής σουτ στην κίνηση έγραψε το 3-0.

Στην επανάληψη, ο ρυθμός του αγώνα κινήθηκε σε χαμηλά επίπεδα. Οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν το υπέρ τους αποτέλεσμα χωρίς να απειληθούν ιδιαίτερα (και χωρίς να απειλούν), με τη Νέα Σαλαμίνα να μειώνει στο 76′ με τον Φράγκο, όμως να μην μπορεί να… αγχώσει την Ανόρθωση στη συνέχεια. Στο 83′ οι ερυθρόλευκοι είχαν δοκάρι μετά τη σέντρα-σουτ του Παπαγεωργίου.

Ανόρθωση (Γιάννης Οκκάς):Ζίφκοβιτς, Κονσεϊσάο, Μλάντοβιτς, Χρυσόπουλος (81′ Τεϊσέιρα), Μουγκαμπί, Κίκο (81′ Σταμούλης), Αρτυματάς, Χρυσοστόμου (87′ Μάρκου), Σ. Χαραλάμπους (59′ Κριχόβιακ), Ίλιεφ (59′ Παρούτης), Λόπες.

Νέα Σαλαμίνα (Χριστόδουλος Χριστοδούλου): Μελίσσας, Σεργίου (79′ Παπαγεωργίου), Τόμοβιτς, Μιχαήλ, Λέουκο, Μπεχαράνο (82′ Σπυριδάκης), Μιγκελίτο, Γκμπελέ (46′ Φράγκος), Νάρσινγκ, Φερνάντες (46′ Μπαχάσα), Βέλλιος (46′ Ντουρμισάι).

Σκόρερ: Λόπες 24′, Κονσεϊσάο 36′, Αρτυματάς 38′ / Φράγκος 76′

Κίτρινες: Χρυσόπουλος, Χρυσοστόμου / Ντουρμισάι

Στάδιο: «Αντώνης Παπαδόπουλος»

Διαιτητής: Χριστοδούλου Ιωάννης

Α’ Βοηθός: Τζιωρτζής Ομηρος

Β’ Βοηθός: Χαραλάμπους Π. Γιώργος