Αθλητικά Νέα

Κύπρος – Ρουμανία 0-3: Αφεντικό στη Λάρνακα η ελκυστική ομάδα του Λουτσέσκου (highlights)

Τρία στα τρία και κορυφή για την ομάδα του Λουτσέσκου, η Ρουμανία πέρασε άνετα από τη Λάρνακα και υποχρέωσε την Κύπρο σε νέα εντός έδρας ήττα.

Κυρίαρχη η Ρουμανία στο πρώτο ημίχρονο έβαλε τρία γκολ στο ντεμπούτο του Αυγουστή στον πάγκο της Κύπρου. Στο 16ο λεπτό ο Ντένις Μαν άνοιξε το σκορ, στο 23ο λεπτό ο Μιχαϊλα κέρδισε πέναλτι από το μαρκάρισμα του Λαϊφη και ο Ρασβάν Μάριν έγραψε το 2-0. Το τελικό αποτέλεσμα του ημιχρόνου διαμόρφωσε με κεφαλιά ο Ντράγκουσιν από ασίστ του Μαν (0-3, 36ο λεπτό).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες έπαιξαν πιο ελεύθερα με την μπάλα να πηγαίνει πάνω – κάτω και να χάνονται ευκαιρίες για νέα γκολ. Η Κύπρος στην 3η θέση του ομίλου με μία νίκη στην πρεμιέρα κόντρα στη Λιθουανία (0-1). Η Ρουμανία πρωτοπόρος και αήττητη με 9 γκολ υπέρ και μόλις 1 κατά.

“Με την πρώτη ευκαιρία και σήμερα ο αντίπαλος μπόρεσε να προηγηθεί”

"Με την πρώτη ευκαιρία και σήμερα ο αντίπαλος μπόρεσε να προηγηθεί"

Δηλώσεις στο ΡΙΚ παραχώρησε μετά το τέλος του αγώνα με την Ρουμανία, ο Σωφρόνης Αυγουστή…

”Το αποτέλεσμα είναι αυτό μένει πάντα. Σημασία έχει να αλλάξουμε κάποια πράγματα. Ο αντίπαλος και σήμερα κατάφερε να προηγηθεί νωρίς. Έτσι χάνει η ομάδα τον ρυθμό και την ηρεμία της. Πρέπει να αποφύγουμε κάποια πράγματα γιατί οι λεπτομέρειες κάνουν τη διαφορά. Αυτή την στιγμή οι λεπτομέρειες έχουν δώσει τους τρεις βαθμούς στον αντίπαλο.  Αυτό που κρατώ από το παιχνίδι είναι την προσπάθεια που έγινε στο Β’ ημίχρονο. Προσπαθήσαμε να βάλουμε έστω ένα γκολ και να διεκδικήσουμε κάτι. Σε αυτό το επίπεδο πρέπει να βλέπουμε την λεπτομέρεια και σήμερα πάλι η λεπτομέρεια δημιούργησε προβλήματα στην ομάδα μας”.

Για το αν Εθνική μπορεί να αντιμετωπίσει τέτοιου επιπέδου παίζοντας να πιο επιθετικά:

”Είναι δύσκολο γιατί έχουν αρκετή ποιότητα και ρυθμό όμως πρέπει να γίνεται η προσπάθεια. Πρέπει να βρίσκουμε τις λύσεις. Είδαμε ότι αλλάξαμε και παίξαμε με τετράδα στο σημερινό παιχνίδι. Φανήκαμε και άτυχοι σε κάποιες στιγμές του παιχνιδιού. Δεν μ’ αρέσει να λέω συγκεκριμένα για κάποιο ποδοσφαιριστή αλλά πρέπει να βγάλουμε το πάθος που έμβαλε σήμερα ο Νικόλας Ιωάννου. Αν θέλουμε να διεκδικήσουμε κάτι πρέπει σε αυτό το επίπεδο να βγάζουμε αυτό το πάθος και τρεξίματα και να προσπαθήσουμε. Ποτέ δεν ξέρεις τι θα σου βγει στη συνέχεια του παιχνιδιού. Κακά τα ψέματα σήμερα και η ατμόσφαιρα έδωσε δυναμική στην ομάδα της Ρουμανίας. Αυτό εμείς πρέπει να το αλλάξουμε. Να προσπαθήσουμε με την δική μας απόδοση να φέρουμε τον κόσμο πίσω για να αλλάξουμε αυτά τα δεδομένα που είναι μπροστά μας”.

Για τι πρέπει να περιμένουμε για το εκτός έδρας παιχνίδι με το Κόσοβο:

”Πρέπει να πάμε εκεί και να διεκδικήσουμε το παιχνίδι. Να προσπαθήσουμε και να καταφέρουμε να βελτιώσουμε κάποιες λεπτομέρειες. Ξέρουμε ότι το Κόσοβο είναι πιο ποιοτική ομάδα από μας. Πρέπει να αποφύγουμε τα λάθη και στη διάρκεια του παιχνιδιού να προσπαθήσουμε γιατί όχι να πάρουμε κάτι από το παιχνίδι. Ευχαριστώ τον κόσμο που στήριξε αλλά εμείς πρώτα πρέπει να αλλάξουμε για να φέρουμε τον κόσμο πίσω στο γήπεδο”.