Αθλητικά Νέα

Νέα Σαλαμίνα-Ομόνοια 2-3: Ο Στεπίνσκι έδωσε το τρίποντο με 2 γκολ σε 5 λεπτά

Η Ομόνοια έφυγε νικήτρια από τη Λάρνακα με αντίπαλο την Νέα Σαλαμίνα, πραγματοποιώντας ανατροπή στην ανατροπή με πρωταγωνιστή τον Μάριους Στεπίνσκι, ο οποίος σκόραρε δις σε 5 λεπτά και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του με σκορ 3-2.

Οι «πράσινοι» μπήκαν δυναμικά στην αναμέτρηση με τον Στεπίνσκι να σκοράρει μόλις στο δεύτερο λεπτό με σουτ εντός περιοχής, αλλά ο βοηθός Β΄, Σάββα Γεώργιος, υπέδειξε τον επιθετικό σε αντικανονική θέση και στη συνέχεια το γκολ ακυρώθηκε με την παρέμβαση του VAR.

Στη συνέχεια το παιχνίδι κυλούσε σε γρήγορους ρυθμούς με την μπάλα να μεταφέρεται από το ένα μισό του γηπέδου στο άλλο και αμφότερες οι δύο ομάδες δημιούργησαν από μια ευκαιρία.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ στο 16΄ με τον Σεμέδο από κοντινή απόσταση στο ύψος της μικρής περιοχής να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, έπειτα από χαμηλό γύρισμα του Σίμιτς από τα δεξιά.

Πέντε λεπτά μετά το γκολ της Ομόνοιας, ήρθε η απάντηση από την γηπεδούχο Σαλαμίνα με τον Παπαγεωργίου να νικάει τον Φαμπιάνο με δυνατό συρτό σουτ μόλις έξω από την μεγάλη περιοχή, έπειτα από διώξιμο των αμυντικών της Ομόνοιας σε κόρνερ του Φερνάντεθ.

Τα επόμενα 10 λεπτά έμοιαζαν καταστροφικά για την ομάδα του Νταμπράουσκας που πραγματοποίησε στο 21΄ και στο 29΄ δύο αναγκαστικές αλλαγές, με τους Κούσουλο και Ελάντερ να μην μπορούν να συνεχίσουν και τους Εράκοβιτς και Παναγιώτου να τους αντικαταστούν αντίστοιχα.

Παρά τις χαμένες ευκαιρίες της Ομόνοιας, η Σαλαμίνα ήταν αυτή που σκόραρε δεύτερο γκολ στο 36΄ με τον Απόστολο Βέλλιο να ανοίγει λογαριασμό με τα χρώματα της Νέας Σαλαμίνας για την φετινή χρονιά με κεφαλιά, μετά από εκτέλεσα κόρνερ του Φερνάντεθ στην καρδιά της περιοχής.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ομόνοια ήταν αυτή που είχε το πάνω χέρι και στην κατοχή και στην δημιουργία, χάνοντας απανωτές ευκαιρίες αναγκάζοντας την Νέα Σαλαμίνα να κρατήσει μια πιο αμυντική στάση προκειμένου να κρατήσει το υπέρ της σκορ και παράλληλα να ψάχνε για αντεπιθέσεις.

Η πίεση και οι χαμένες ευκαιρίες της Ομόνοιας καρποφόρησαν στο 83΄ με τον Στεπίνσκι με κεφαλιά από κοντινή απόσταση να νικάει τον Μελίσσα, μετά από σέντρα του Χαμάς στο δεύτερο δοκάρι από τα αριστερά και ισοφάρισε σε 2-2, δίνοντας ξανά ελπίδες για την νίκη.

Πέντε λεπτά μετά το γκολ, ο Στεπίνσκι ξαναβρίσκει δίχτυα με πλασέ από την ίδια θέση με το προηγούμενο γκολ, έπειτα από ψηλή πάσα του Σίμιτς και η Ομόνοια πραγματοποίησε ανατροπή στην ανατροπή μπαίνοντας ξανά μπροστά στο σκορ με 3-2.

Με αυτή την σπουδαία νίκη, όπως εξελίχθηκε ο αγώνας, η Ομόνοια έκανε το 2 στα 2 στο πρωτάθλημα μετά και την νίκη στην πρεμιέρα με 3-0 κόντρα στον Εθνικό Άχνας και πάει στο «ΑΕΚ Αρένα» με ανεβασμένο το ηθικό για την 3η αγωνιστική, ενώ η Νέα Σαλαμίνα, σαφώς απογοητευμένη με το αποτέλεσμα και την κακή διαχείριση του προβαδίσματος τους, θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Εθνικό Άχνας, ο οποίος έφυγε νικητής πριν απο λίγο από την Λευκωσία με 3-1 κόντρα στον ΑΠΟΕΛ.