ΑΕΛ – ΑΕΚ 1-1: Έβαλαν φρένο στο νικηφόρο σερί τους

Σε ένα ντέρμπι γεμάτο ένταση και πάθος, ΑΕΛ και ΑΕΚ συμβιβάστηκαν με το ισόπαλο 1-1 στο Στάδιο «Άλφαμέγα» για το πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Cyprus League by Stoiximan . Η ΑΕΛ προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο με το εύστοχο πέναλτι του Μακρή, ενώ η ΑΕΚ απάντησε άμεσα, με τον Καμπρέρα να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα με δυνατή κεφαλιά.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν γεμάτο ένταση, με τις δύο ομάδες να παίζουν σε γρήγορο ρυθμό και την μπάλα να μεταφέρεται συνεχώς από τη μια περιοχή στην άλλη, δείχνοντας ότι και οι δύο αναζητούσαν το γρήγορο γκολ. Η ΑΕΚ ήταν αυτή που απείλησε πρώτη με ευκαιρίες από τον Καμπρέρα, χωρίς όμως να βρει δίχτυα, ενώ η ΑΕΛ απάντησε με μακρινά σουτ.

Στο 20ο λεπτό, μια φάση στο VAR οδήγησε τον διαιτητή Χρυσοβαλάντη Θεουλή να εξετάσει πιθανό πέναλτι υπέρ της ΑΕΛ, λόγω μαρκαρίσματος στον Ζαχαρίου, το οποίο και τελικά δόθηκε. Ο Ανδρέας Μακρής ανέλαβε την εκτέλεση στο 22’, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα και δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του.

Η ΑΕΚ, όμως, απάντησε άμεσα και κατάφερε στο 26′ να ισοφαρίσει με μια κεφαλιά του Καμπρέρα, μετά από σέντρα του Γκαρσία από τα αριστερά, διαμορφώνοντας το 1-1. Παρά τον καλό ρυθμό που διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, το σκορ δεν άλλαξε.

το κείμενο ανανεώνεται…

ΑΕΛ (Κρις Κόλμαν): Μπράγκα, Παναγιώτου, Στόλνικ, Ουεντραόγκο, Ιμανισίμουε, Μεγιάδο (72′ Μπάμποκ), Μάμας, Ζαχαρίου (82′ Γερολέμου), Σίνγκ (90’+1 Άμπρααμ), Τοκού (72′ Ρομπέρτα), Μακρής.

ΑΕΚ (Χένινγκ Μπεργκ): Αθανασιάδης, Εκπολό, Ρομπέρζ, Μιλίτσεβιτς, Γκαρσία, Πονς, Ροντέν, Αιτόρ, Φαράζ (86′ Αγκιέλσκι), Γκάμα (77′ Σολ), Καμπρέρα (77′ Τσακόν).

Σκόρερ: Μακρής 22′ πέν. / Καμπρέρα 26′

Κίτρινες: Σινγκ, Ουεντραόγκο / Πονς

Στάδιο: «Αλφαμέγα»

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης

Α’ Βοηθός Διαιτητής: Σωκράτους Κυριάκος

Β’ Βοηθός Διαιτητής: Κοντεμενιώτης Γιώργος