Breaking News

ΑΠΟΕΛ – ΑΕΚ 0-1: Έσπασε τη γκίνια στην έδρα των γαλαζοκιτρίνων και τους μεγάλωσε τον προβληματισμό

Η ΑΕΚ πέτυχε μια σπουδαία νίκη με 1-0 στο ΓΣΠ, σπάζοντας μια παράδοση που την ήθελε να αγνοεί τη νίκη στο πρωτάθλημα για 14 σερί αγώνες απέναντι στον ΑΠΟΕΛ στην έδρα του. Πρωταγωνιστής ο Φαράζ, ο οποίος σκόραρε στο 77’ με κοντινό σουτ. Με αυτή την επιτυχία, η ομάδα της Λάρνακας έφτασε τους 10 βαθμούς, ανεβαίνοντας βαθμολογικά και ψυχολογικά, ενώ συνέχισε την καλή της φόρμα μετά τις νίκες σε πρωτάθλημα και κύπελλο αντιστοίχως εις βάρος των Νέα Σαλαμίνα (3-1) και Ακρίτα Χλώρκας (5-0). Ο ΑΠΟΕΛ, από την πλευρά του, παραμένει στους 10 βαθμούς, με το αρνητικό σερί των τελευταίων εβδομάδων να συνεχίζεται και τον προπονητή Ζοζέ Ντομίνγκες να βρίσκεται υπό ακόμα μεγαλύτερη πίεση.

Μπεργκ: “Απόλυτα ευχαριστημένοι με τη νίκη και με την εικόνα μας”

Δείτε όσα δήλωσε στη δημοσιογραφική διάσκεψη, ο Χένινγκ Μπεργκ, μετά το διπλό της ΑΕΚ επί του ΑΠΟΕΛ στο ΓΣΠ.

Αναλυτικά:

Αρχικά: “Είμαστε πολύ χαρούμενοι με τη νίκη. Θα μπορούσαμε να σκοράρουμε και από το πρώτο ημίχρονο. Είμαστε σούπερ ευχαριστημένοι. Είχαμε πολύ καλή απόδοση και ισορροπημένη στα δύο ημίχρονα. Ήταν πιο ανοιχτό το β’ μέρος, δεν απειληθήκαμε ιδιαίτερα από τον αντίπαλο. Απόλυτα ευχαριστημένοι και με τη νίκη και με την εικόνα μας”.

ΑΠΟΕΛ (Ζοζέ Ντομίνγκες): Μπέλετς, Τσεπάκ, Ντβάλι, Λαΐφης, Σούσιτς (75′ Κιντιγιά), Κοσταντίνοφ (60′ Τεχέρα), Αμπάνια, Πίζι (73′ Κόρμπου), Εντονγκαλά, Μαρκίνιος (85′ Ντράζιτς), Ελ Αραμπί.

ΑΕΚ (Χένινγκ Μπεργκ): Αθανασιάδης, Εκπολό, Μιλίτσεβιτς, Ρομπέρζ, Γκαρσία, Λέντες, Πονς, Ροντεν (74′ Γκάμα), Φαράζ, Αϊτόρ (90’+5 Μιραμόρ), Καμπρέρα (89′ Σολ).

Σκόρερ: -/ Φαράζ 77′

Κίτρινες: Πίζι / Αϊτόρ, Ροντέν, Πονς