Απόλλων – ΑΕΚ 1-2: Από την κόλαση στον παράδεισο! (vid)

Επέστρεψε από την κόλαση η ΑΕΚ και πανηγύρισε σπουδαίο «διπλό» με ανατροπή επί του Απόλλωνα στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Οι Λαρνακείς επικράτησαν 2-1 των κυανόλευκων στο Στάδιο Άλφαμεγα με σκόρερ τους Εκπολό στο 70’ και Μπρούνο Γκάμα στο 80’.

Ο Απόλλων προηγήθηκε με τον Μάρκες στο 21’, έχασε πέναλτι με τον Σαγκάλ στο 30, ενώ έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές στο 45’+4 λόγω αποβολής του Σεσί Ντ’ Αλμέιδα με απευθείας κόκκινη. Μία φάση που άλλαξε τις αριθμητικές ισορροπίες και την εικόνα της αναμέτρησης στην επανάληψη.

Ματς με εντελώς δύο διαφορετικές εικόνες. Το πρώτο σαρανταπεντάλεπτο ήταν επιθετικός μονόλογος του Απόλλωνα. Η ομάδα του Αντριάν Γκούλα, ο οποίος έκανε ντεμπούτο στον πάγκο της λεμεσιανής ομάδας κατέγραψε πέντε ευκαιρίες και θα μπορούσε κάλλιστα να «σκοτώσει» το παιχνίδι. Αντίθετα, η ΑΕΚ έδειχνε ασύνδετη με κενά στην αμυντική γραμμή.

Ο Πέδρο στο 21’ είπε ευχαριστώ στο τραγικό λάθος του Εκπολό και έδωσε προβάδισμα στον Απόλλωνα. Ο Νιγηριανός γύρισε πίσω τη μπάλα, αλλά πάσαρε σε αντίπαλο και ο Μάρκες αφού απέφυγε τον Αθανασιάδη έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, πέτυχε το πρώτο γκολ της σεζόν για την ομάδα της Λεμεσού, κι έκανε το 1-0. Η υπεροχή του Απόλλωνα δεν μετουσιώθηκε σε δεύτερο γκολ με τον Αθανασιάδη να αποκρούει το πέναλτι του Σαγκάλ στο 30′ και να κρατά την ΑΕΚ στη διατήρηση βαθμολογικού κέρδους.

Μάλιστα, στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων άλλαξαν οι αριθμητικές ισορροπίες στην αναμέτρηση. Ο Σεσί Ντ’ Αλμέιδα τιμωρήθηκε με κίτρινη κάρτα για δυνατό φάουλ, αλλά μέσω VAR αποβλήθηκε. Ο Δημήτρης Σολωμού κάλεσε τον Ιωάννη Χριστοδούλου να εξετάσει πιθανή κόκκινη και αφού εξέτασε τη φάση ακύρωσε την κίτρινη και απέβαλε τον μέσο του Απόλλωνα, καθώς έπεσε με τις τάπες και έκανε κίνηση σε δεύτερο χρόνο υψώνοντας το πόδι.

Η αποβολή επηρέασε αφάνταστα τον Απόλλωνα που υποχώρησε στον αγωνιστικό χώρο, αδυνατούσε να κρατήσει μπάλα και όσο κυλούσε ο χρόνος έδειχνε να μένει από δυνάμεις. Η ΑΕΚ κέρδιζε μέτρα στο γήπεδο, γινόταν πιο πιεστική και κατάφερε από δύο στατικές φάσεις να φέρει τα πάνω κάτω. Στο 70′ ο Λέντες έκανε σέντρα και ο Εκπολό εξιλεώθηκε για το λάθος του σκοράροντας σε βάρος της πρώην ομάδας του, χωρίς να πανηγυρίσει. Δέκα λεπτά αργότερα, και πάλι μετά από κόρνερ του Λέντες, ο Σολ γύρισε τη μπάλα στο σημείο του πέναλτι όπου ο Γκάμα με δυνατό σουτ παραβίασε για δεύτερη φορά την εστία του Δημητρίου. Νικηφόρα αρχή για τον Χένινγκ Μπεργκ στον πάγκο της ΑΕΚ.

Μπεργκ: «Μας κάνει σούπερ χαρούμενος –  Άλλαξε τη δυναμική του αγώνα η αποβολή»

Χαρούμενος για τη σπουδαία νίκη της ΑΕΚ επί του Απόλλωνα με 2-1 στο Στάδιο Άλφαμεγα δήλωσε ο Χένινγκ Μπεργκ. Ο Νορβηγός τεχνικός άρχισε ιδανικά τη θητεία του στην ομάδα της Λάρνακας και παραδέχθηκε πως μπορούν να βελτιωθούν στη συνέχεια.

Αναλυτικά οι δηλώσεις

Αρχική τοποθέτηση: «Είμαι πολύ χαρούμενος για τη νίκη. Να παίζεις στην πρεμιέρα τον Απόλλωνα εκτός έδρας και να κερδίζεις σίγουρα είναι κάτι που μας κάνει σούπερ χαρούμενους. Δεν ήταν το καλύτερο παιχνίδι από μέρους μας. Δεν πήγαμε καλά, δώσαμε το πρώτο γκολ, αλλά ευτυχώς ο Εκπολο το διόρθωσε και μας επέτρεψε να επιστρέψουμε. Είμαι χαρούμενος για τη νίκη αλλά είναι ξεκάθαρο πως μπορούμε να βελτιωθούμε».

Οι σκέψεις του στο κερδισμένο πέναλτι του Απόλλωνα: «Μπορούσε να γίνει το 2-0. Ο Γιώργος (σ.σ. Αθανασιάδης) είναι ένας κάλος τερματοφύλακας και έκανε μια πολύ καλή απόκρουση. Σε εκείνο το σημείο μπορούσαν να γίνουν πολύ δύσκολα τα πράγματα. Η αποβολή άλλαξε τη δυναμική του παιχνιδιού. Στο δεύτερο μέρος ήμασταν πολύ πιεστικοί. Ήταν το πρώτο παιχνίδι και έχουμε πολλά να δουλέψουμε. Ήμασταν τοπ στο πως προετοιμαστήκαμε ψυχολογικά. Πολύ καλοί στο ντεμπούτο τους οι Αθανασιάδης, Μιραμόν και Ρόντεν. Γενικότερα είδα ότι όλοι μπορούν να δώσουν λύσεις».

Berg

To μεγάλο αφιέρωμα του «Goal» για το Πρωτάθλημα 2024/25 – Ένας πλήρης ψηφιακός οδηγός!

Απόλλων (Αντριάν Γκούλα): Δημητρίου, Σάντος, Βούρος, Σελεστίν, Μαλεκκίδης, Ντ’ Αλμέιδα, Κολ (80′ Σπόλιαριτς), Ζμέρχαλ (80′ Nτορεγκαράι), Μπουαγκάρντ (46′ Βάισμπεχ), Σαγκαλ (66′ Αρτυματάς), Μάρκες (66΄Ντρόζντεκ).

ΑΕΚ (Χένινγκ Μπεργκ): Αθανασιάδης, Μιραμόν, Εκπολό, Μιλίτσεβιτς, Γκαρσία (85′ Τσακόν), Πονς (65′ Ρόντεν), Ναούμ (65′ Καμπρέρα), Λέντες, Φαράζ, Γκάμα (85′ Tσακόν), Σολ.

Έναρξη αγώνα.

5′ Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Και οι δύο ομάδες προσπαθούν να επιβληθούν στον αγωνιστικό χώρο.

8′ Εξαιρετική πάσα του Σαγκάλ στον Μπουαγκάρντ, αυτός έκανε κακό κοντρόλ, έχασε τον έλεγχο της μπάλας και στη συνέχεια υπέπεσε σε φάουλ. Έκανε φτερά η ευκαιρία για τον Απόλλωνα.

13′ Κίτρινη κάρτα στον Σάντος.

15′ Πολλά φάουλ και δυνατές μονομαχίες δεν επιτρέπουν στο παιχνίδι να πάρει γρήγορο ρυθμό. Τυπικό ντέρμπι πρεμιέρας.

18′ Κίτρινη κάρτα στον Βούρο για φάουλ.

21′ ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα, 1-0 με τον Μάρκες. Τραγικό λάθος του Εκπολό, γύρισε προς τα πίσω τη μπάλα αλλά πάσαρε σε αντίπαλο και ο Πορτογάλος αφού απέφυγε τον Αθανασιάδη πέτυχε το πρώτο τέρμα των κυανόλευκων στη σεζόν.

27′ Πέναλτι για τον Απόλλωνα σε ανατροπή του Μαλεκκίδη από τον Ναούμ. Ξεκάθαρη η παράβαση.

30′ Χαμένο πέναλτι για τον Απόλλωνα. Ο Σαγκάλ εκτέλεσε, ο Αθανασιάδης έπεσε στη δεξιά του γωνία και απέκρουσε!

38′ Κεφαλιά του Σαγκάλ, η μπάλα κτύπησε στη πλάτη του Μιραμόν και έφυγε κόρνερ.

41′ Νέα τελική για τον Απόλλωνα, κεφαλιά του Μαλεκκίδη η μπάλα έξω.

44′ Τεράστια ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Μακρινή πάσα του Σελεστίν, ο Ζμέρχαλ μόνος απέναντι στον Αθανασιάδη σούταρε με δύναμη πάνω στον Ελλαδίτη.

45′ Επιθετικός μονόλογος για τον Απόλλωνα, πέντε τελικές έναντι καμίας της ΑΕΚ.

45′ Έξι λεπτά ο επιπρόσθετος χρόνος.

45’+4 Ο Δημήτρης Σολωμού καλεί τον διαιτητή Ιωάννη Χριστοδούλου στο on fild review για περίπτωση κόκκινης κάρτας στον Σεσί Ντ΄Αλμέιδα. Ο διαιτητής αφού εξέτασε τη φάση ακύρωσε την κίτρινη και απέβαλε τον μέσο του Απόλλωνα. Έπεσε με τις τάπες και  έκανε κίνηση σε δευτερο χρόνο υψώνοντας το πόδι. Με δέκα παίκτες ο Απόλλων.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

55′ Κεφαλιά του Μάρκες η μπάλα έξω. Καλή στιγμή για τον Απόλλωνα.

57′ Διπλή ευκαιρία για την ΑΕΚ, αρχικά ο Σάντος έκοψε σωτήρια τη μπάλα πριν τη γραμμή τέρματος και στη συνέχεια της φάσης ο Σολ από πλεονεκτική θέση δεν μπόρεσε να σκοράρει.

61′ Σουτ του Σολ από πλάγια θέση, καμία ανησυχία για τον Δημητρίου.

70′ ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ, ισοφαρίζει σε 1-1 με τον Εκπολό. Σκοράρει σε βάρος της πρώην ομάδας του και δεν το πανηγυρίζει. Σέντρα του Λέντες, ο Εκπολό από κοντά νίκησε τον Δημητρίου.

80′ ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ, φέρνει τα πάνω κάτω η ομάδα της Λάρνακας με τον Μπρούνο Γκάμα! Κόρνερ του Λέντες και πάλι, ο Σολ έκανε πάσα προς τα πίσω και ο Γκάμα με δυνατό σουτ εντός περιοχής πέτυχε το 2-1!

90′ Εφτά λεπτά ο επιπρόσθετος χρόνος.